Maths Quiz for Class 7 Perimeter and Area

Maths Quiz for Class 7 Perimeter and Area

Maths Quiz for Class 7 Perimeter and Area


In this post, you will find 20 online maths quiz questions for class 7 perimeter and area. Online maths quiz will take around 20 minutes or less to complete it.

Question 1: Each side of a square measures 14 cm. Find the perimeter of the square.
A) 196 cm
B) 28 cm
C) 56 cm
D) 42 cm
Explanation: Perimeter of a square = 4 × side = 4 × 14 = 56 cm
Question 2: The length and the breadth of a rectangle measure 10.5 cm and 9.5 cm. What is the perimeter of the rectangle?
A) 40 cm
B) 39 cm
C) 38 cm
D) 41 cm
Explanation: Perimeter of a rectangle = 2(l + b) = 2(10.5 + 9.5) = 2 × 20 = 40 cm
Question 3: The perimeter of a trapezium is 34 cm. Find the measure of each side of the trapezium.
A) 8.5 cm
B) 8 cm
C) 9 cm
D) 7.5 cm
Explanation: Perimeter of a trapezium = 4 × side. Or, side of trapezium = Perimeter of trapezium ÷ 4 = 34/4 = 8.5 cm
Question 4: Each side of a regular hexagon is 7 cm long. Find its perimeter.
A) 36 cm
B) 42 cm
C) 12 cm
D) 24 cm
Explanation: Perimeter of a hexagon = 6 × side = 6 × 7 = 42 cm
Question 5: The perimeter of a regular pentagon is 60 cm. Find the measure of each side the regular pentagon.
A) 10 cm
B) 12 cm
C) 15 cm
D) 20 cm
Explanation: Perimeter of a regular pentagon = 5 × side. Or, side of a regular pentagon = perimeter ÷ 5 = 60/5 = 12 cm
Question 6: The length of a rectangular park is 80 m. If its perimeter is 280 cm, then what is the measure of its breadth?
A) 80 cm
B) 70 cm
C) 60 cm
D) 50 cm
Explanation: Perimeter of the rectangular park = 2(l + b) => 280 = 2(80 + b) => 280/2 = 80 + b => 140 = 80 + b => b = 140 – 80 => b = 60 cm
Question 7: The length of a square playground is 60 m. Find the area of the playground.
A) 240 sq. m
B) 3600 sq. m
C) 300 sq. m
D) 360 sq. m
Explanation: Area of the square playground = length × length = 60 × 60= 3600 sq. m
Question 8: The length and the breadth of a rectangular field are 50 m and 40 m. Find the area of the field.
A) 180 sq. m
B) 90 sq. m
C) 200 sq. m
D) 2000 sq. m
Explanation: Area of the rectangular field = l × b = 50 × 40 = 2000 sq. m
Question 9: The perimeter of a square is 36 cm. Find its area.
A) 81 sq. cm
B) 9 sq. cm
C) 18 sq. cm
D) 27 sq. cm
Explanation: Perimeter of a square = 4 × side. Or, side of the square = perimeter ÷ 4 = 36/4 = 9 cm. Area of the square = side × side = 9 × 9 = 81 sq. cm
Question 10: The perimeter of a rectangular garden of length 70 m is 240 m. Find its area.
A) 2800 sq. m
B) 4200 sq. m
C) 3500 sq. m
D) 50 sq. m
Explanation: Perimeter of the rectangular garden = 2(l + b) => 240 = 2(70 + b) => 240/2 = 70 + b => 120 = 70 + b => b = 120 – 70 => b = 50 m. Area of the rectangular garden = l × b = 70 × 50 = 3500 sq. m
Question 11: The base and the height of a triangle are 8 cm and 7 cm, respectively. Find the area of the triangle.
A) 56 sq. cm
B) 28 sq. cm
C) 14 sq. cm
D) 112 sq. cm
Explanation: Area of a triangle = ½ × base × height = ½ × 8 × 7 = 4 × 7 = 28 sq. cm
Question 12: The length and the corresponding altitude of a parallelogram measure 12 cm and 10 cm, respectively. Find the area of the parallelogram.
A) 60 sq. cm
B) 120 sq. cm
C) 30 sq. cm
D) 240 sq. cm
Explanation: Area of a parallelogram = length × corresponding altitude = 12 × 10 = 120 sq. cm
Question 13: The altitudes to the sides PQ and PS of the parallelogram PQRS are 8 cm and 15 cm, respectively. If the area of the parallelogram is 240 sq. cm, then find its perimeter.
A) 92 cm
B) 46 cm
C) 23 cm
D) 30 cm
Explanation: Area of the parallelogram PQRS = PQ × corresponding altitude. Or, PQ = Area ÷ corresponding altitude = 240/8 = 30 cm. Similarly, PS = 240 ÷ 15 = 16 cm. Perimeter of the parallelogram = 2(l + b) = 2(30 + 16) = 2 × 46 = 92 cm
Question 14: The area of a rectangular plot of length 36 m is the same as the area of a square plot of side 30 m. Find the perimeter of the rectangular plot.
A) 60 m
B) 25 m
C) 61 m
D) 122 m
Explanation: Area of the rectangular plot = Area of square plot => 36 × b = 30 × 30 => b = 25 m. Perimeter of the rectangular plot = 2(l + b) = 2(36 + 25) = 2 × 61 = 122 m
Question 15: The circumference of a circle with radius 7 cm is _________________.
A) 14 cm
B) 22 cm
C) 44 cm
D) 88 cm
Explanation: Circumference of a circle = 2Ï€r = 2 × 22/7 × 7 = 2 × 22 = 44 cm
Question 16: The diameter of a circle is 70 cm. Find its circumference.
A) 35 cm
B) 220 cm
C) 440 cm
D) 110 cm
Explanation: Radius of the circle 70/2 = 35 cm. Circumference of a circle = 2Ï€r = 2 × 22/7 × 35 = 2 × 22 × 5 = 220 cm
Question 17: The diameter of a circular flowerbed in a garden is 7 m. Find the cost of fencing it at the rate of ₹ 50 per m.
A) ₹ 1100
B) ₹ 2200
C) ₹ 550
D) ₹ 3300
Explanation: Radius of the circular flowerbed = 7/2 = 3.5 m. Length of fence = Circumference of the flowerbed = 2Ï€r = 2 × 22/7 × 3.5 = 22 m. Cost of fencing the flowerbed = ₹ 50 × 22 = ₹ 1100
Question 18: Find the number of times a wheel of radius 42 cm must rotate to cover a distance of 2.64 km.
A) 10
B) 100
C) 1000
D) 10,000
Explanation: Distance covered in one rotation = circumference of the wheel = 2Ï€r = 2 × 22/7 × 42 = 264 cm. Distance to be covered = 2.64 km = 2.64 × 1000 × 100 cm = 264000 cm. Number of rotation required to cover this distance = 264000 ÷ 264 = 1000 rotations
Question 19: Find the cost of levelling a circular portion in a garden at the rate of ₹ 100 per sq. m, if the diameter of the circular portion is 28 m.
A) ₹ 61,500
B) ₹ 61,600
C) ₹ 61,700
D) ₹ 61,800
Explanation: Radius of circular portion = 28/2 = 14 m. Area of circular portion = Ï€r2 = 22/7 × 14 × 14 = 22 × 2 × 14 = 616 sq. m. Cost of levelling the circular portion = ₹ 100 × 616 = ₹ 61,600
Question 20: Heena wants to buy a circular carpet of diameter 2.8 m. If the cost of the carpet is ₹ 400 per sq. m, then find the price of the carpet.
A) ₹ 6424
B) ₹ 6464
C) ₹ 2464
D) ₹ 2424
Explanation: Radius of the carpet = 2.8/2 = 1.4 m. Area of the carpet = Ï€r2 = 22/7 × 1.4 × 1.4 = 22 × 0.2 × 1.4 = 6.16 sq. m. Price of the carpet = ₹ 400 × 6.16 = ₹ 2464

Report Card

Total Questions Attempted: 0

Correct Answers: 0

Wrong Answers: 0

Percentage: 0%

Please do not enter any spam link in the comment box.

Post a Comment (0)
Previous Post Next Post